24.10.2025

Spenstig av Ruter

oktober 6, 2009 av  
Kategorisert under Metro

Spenstige planer fra Ruter. Grafikk: VampBea.Ruter kom idag med noen svært interessante planer for fremtiden. Disse fortjener helt klart en kommentar og et synpunkt eller to.

Jeg har også noen tillegg å komme med i artikkelen.

Ekspresstrafikk

Fellestunnelene må oppgraderes. Foto: SXC.Først og fremst så er dette en spenstig fremtidstenkning av Ruter. Tiden er absoulutt inne for å se fremover. Vel vitende om at befolkningsveksten de neste 10 til 20 årene vil komme til å øke betraktelig. Superbusser, ekspress-metro og miljøbyer låter godt i mine ører. Det vil være et helt klart og markant behov for dette.

Det viktige her er å begynne planleggingen som Ruter har gjort nå. Veier som tunneler, skinnegang og infrastruktur må rustes opp og klargjøres skikkelig for fremtidens kollektivtrafikk. Kostbart, men også helt nødvendig.

Oppgraderinger

Men før vi går så langt så må man ikke glemme det elementære. Nemlig veiene og eksisterende t-banenett. Det sistnevnte har fått hovedfokus i år. Linje 1 er under oppgradering frem til 2011, mens mye av linje 5 har blitt oppgradert med flunkende nye stasjoner. Noe som virkelig var nødvendig også etter mange års forfall. Linje 4 har nå også fått en liten oppussing med skinnlegging mellom Høyenhall og Manglerud.

Nytt signalanlegg er på plass og det skjer mye. Håpet er nå at Ruter i 2010 også vil oppgradere stasjonene på linje 4. Det trengs for alvor. Videre så må en rekke prosjekter komme i havn. 

Som i utvidelser av linje 2 og 3, oppgraderinger, Lørensvingen, ny Majorstua stasjon, ny stasjon på Homansbyen og ferdigstillelse av linje 6. Før super-metro er aktuelt.

Publisert  06.10.2009, 16:40
Oppdatert 09.11.2009, 04:32

Del på Facebook Del på Twitter

Kommentarer

2 tilbakemeldinger til “Spenstig av Ruter”
  1. TT sier:

    Ruter har mye jobb foran seg. Og la oss håpe de slipper samme uhell som man hadde i Helsinki mandag.

Hva mener du?

Fortell meg hva du mener...
Vil du at bildet ditt skal synes i kommentaren? Skaff deg en gravatar!



Trykker du "send inn kommentar" samtykker du at du er kjent med min personvernspolitikk og vil overholde retningslinjene for bruk av nettsidene.