En ny verden?
desember 27, 2009 av TT
Kategorisert under Webarkivet
Forskere oppdager stadig nye planeter. Spørsmålene er alltid de samme og spenningen til å ta og føle på. Er dette en helt ny verden? Er den noen hjemme der? Kan vi flytte dit?
NÃ¥ har forskerne funnet en ny planet som de kaller for en superjord.
Gjennombrudd eller kanskje ikke?
Jorden II?
Nei, jeg tror ikke helt det og må nok derfor skuffe de aller mest optimistiske av oss. GJ1412b er 2,7 ganger så stor som vår egen og blå planet jorden. Men atmosfæren er trolig for tykk og temperaturene for varme, til at det går an å leve der. Skjønt, man vet jo ikke om det finnes noe form for liv der eller ikke. Planeten har nemlig vann og det går en stjerne i bane rundt den.
Dog så er den mindre lysende enn solen som gir vår planet liv og lys. Ack, det var det håpet. Eller var det nå det? Jeg lar meg ihvertfall fascinere av slike oppdagelser. Men jeg tror man skal allikevel skal besinne seg og ikke automatisk tenke på sitt neste hjem eller mulige feriemål.
Enorme muligheter
Når man vet hvor stort universet er, så gir det enorme muligheter i seg selv. Enten man er NASA, regjering, romforskere, entusiaster eller laboratorierotter i CERN-laboratoriet på jakt etter antimaterie og ny dunder og brak, så er dette spennende. Om man ser bortifra filmer som ID4 eller tv-seriene Star Trek og V så er det god grunn til å tro at intelligent liv tilsvarende vårt finnes.
Det ville nemlig vært veldig rart om det ikke skulle finnes ett eller annet sted ute i universet. Før eller siden er jeg overbevist om at teknologien og vitenskapen vil oppdage dette. Kanskje da månen som mars får være ifred fra vårt litt usunne og så smått desperate fokus.
Kommentar: Enn så lenge, så får man fortsette å lete og ta vare på det vi allerede har. Nemlig vår bebodde planet. Kina som en rekke andre land bør strebe mer for å finne klimaløsninger som vil fungere nå og for fremtiden.
Publisert 27.12.2009, 08:00
Oppdatert 27.12.2009, 08:27
