Bok 38-05-02-2010
Ny murring fra kjendispolitikeren. Mediadekket bortføring var et mord. En god, gammel venn gjør comeback og mens fjell løsner og tøvete karer bøyer seg, så er atter en måned slutt. Små evigheter, tall, mer undring, feberdrømming og en gylden takk.
Tallet er visst 38. Jeg får lære meg det først som sist.
Som liten likte jeg nok å terge min mor. Det er sånn med enkelte mennesker at de lar seg trekke opp lettere enn andre. En av dem er avgjort Venstrepolitikeren og ex-advokaten Abid Raja. Det er da ikke noe mål i seg selv, men skulle klart på 1-2-3 å gjøre mannen helt fra alle konsepter. Dette er velfødd høyeksplosiva. Kruttet er billig. Blir jeg flau på hans vegne? Tvertimot.
Skulle det være litt is Abid? Mye is? Isflak på størrelse med Luxembourg har løsnet. Dette kan bety mer kulde og lengre vintre. Se for deg sprengkulde til fellesferien eller flott ski og akeføre på høsten. Moro ikke sant? Eller kanskje ikke? Elle melle.
Faiza-drapet har det vært skrevet mye. Jeg har ikke villet ta tak i dette temaet før nå, fordi dekningen av saken har vært så voldsom Men for en sprø verden vi lever i. Her ser det altså ut til at en ung kvinne har måttet bøte med livet, fordi noen skyldte henne penger og altså drepte jenta for å nettopp bli kvitt gjelden. Finnes det noe dekkende ord for slikt? Bestialsk er det nærmeste jeg kommer.
Det får meg til å tenke litt på menneskepsyken. Den kan gjøre så stygge pek med deg. Ta som et eksempel noe du ei har lov til. Da vil du gjerne gjøre det eller har ekstra lyst på det. Vanligvis så bryr man seg ikke like mye. Men om noe ikke er tillatt så blir effekten motsatt. Vi mennesker er noen merkelige skapninger iblant.
På kne med deg mann! Ingen har vondt av å knele. Enten de heter Selbekk eller er redaktør i Ekstra Bladet. Dersom man i Danmark tror at det å faktisk si unnskyld, kan sammenlignes med dårlige knær, så tar de feil. Jeg har alltid lurt, eier de noe som helt oppdragelse på denne todelte øyen som såvidt er over vannskorpen? Kan svaret være ubønnhørlig nei? Står det like dårlig til med dem, som med Sverige? Svaret er ja og ja!
Tenk om dette fjolleriet snart kunne ta slutt. Tenk om avisene for eneste gangs skyld kunne komme med en god artikkel. Jeg er derfor så glad for at ordet ytringsfrihet faktisk har en betydning og virkelig står for noe. Bare så synd at en masse sekulært desorienterte mennesker ikke klarer å se dette ennå.
Endelig var det Bjørndalen sin tur. Skriver Aftenposten. Jubler gullguttene? Neida, dette er spill for galleriet. Alt er i opptak, egentlig kranglet de så busta føyk, smurte seg inn i sportsdrikk og løp nakne etter hverandre i snøen. Selv bamsebrakar av arten grizzly fikk sjokk, slapp fisken og kastet seg uti det iskalde vannet. Alt er ikke som det ser ut til. Opp-ned vet du, opp-ned. haO eleh nettan.
Snøen laver, sidelengs og mot himmelen. T-banen velter. Skjønt den er jo aldri i rute uansett og barna leker på skrå i i den kritthvite snøen, der de vasser sidelengs. Oppe til kvelds og i seng når solen snurrer forvirret rundt ute av kurs.
Alder er ingen hindring. Jeg undres over dette med alder, tallene og hvor fort tiden går. Hvem har stjålet min tid? Tyven tyven, kom tilbake med uskylden min. Eller forresten, ingen stjal den. Så mye skjer og da blir man deretter. Tenk det at det er snart 20 år siden jeg tok artium (ikke helt) og at det er over 30 år siden man var et lite bøllefrø.
Det er ihvertfall ingen sak å bli gammel når man er bankdirektør. Da sitter rause pensjonsutbetalinger løst. Bankene har ikke lært av finanskrisen. De er enda mer grådige og direkte uansvarlige enn før. Nå må snart noen gripe inn ovenfor disse klovnene en gang for alle.
Til drømmene om iskald cola og varm pizza fra Peppes, tar jeg nå helgen. Uten å love noe som helst. Yoga og pilates eller ei. Og kjære vene, selvsagt har kjæresten din sett porno. Hun vet allerede hvilke nettsider du ikke er på. Hun er jo tross foran deg, siden verden er opp ned og mens alle menneskene faller gående så ligger jeg oppreist.
Visste du forresten at selv elektrisiteten blir lei av maset og gnålet til Hugo Chavez? Nå vet du det. Strømmen gikk. God helg alle sammen og se opp for monstertorsken. Kanskje den spiser opp deg og resten av landet samtidig.
Skrevet for Fredag. 26. februar 2010.
Publisert 27.02.2010, 02:00
Oppdatert 27.02.2010, 02:57
