Ukens godbit – Uke 49-2010
Virkelighets-TV, drama, dyneløfting eller barn som slåss? Joda, underholdning kan faktisk være så mangt. I mange tilfeller desverre. Nå har også barn blir trukket med i realitets-tv bølgen. Og slikt blir det bråk av.
Ukens godbit ser litt på dette.
Litt om ukens godbit:
Hvem: Barn som slåss, gråter og sulter
Hva: Boys and Girls Alone
Hvor: England
NÃ¥r: 2009
Emne: Reality-TV
Link: Slåss, gråter og sulter på tv
Kilde: Channel 4
Nettside: Dagbladet
Og her er (u)godbiten selv. Ta en titt.

At britiske Channel 4 kan lage underholdning av slikt, er rett og slett en skandale. Foto: Daily Mail.
Begrunnelse: Se for deg 20 gutter og jenter i alderen åtte til tolv år som er alene i en liten landsby uten tilsyn fra voksne i to uker. Da har du oppskriften på Boys and Girls Alone fra 2009. Noen har også kalt dette for barnas versjon av Big Brother. Et eksperiment på grensen til det helt uforsvarlige vil nok mange kalle dette. Reaksjonene har heller ikke latt vente på seg.
Konseptet har blitt forsøkt solgt til Norge, mens i Sverige raser man mot programmet. På Facebook har en gruppe som oppfordrer til boikott av hele programmet dukket opp. Mer om konseptet finnes her. Ikke all TV er god TV. Hva med å la barn være barn og ikke lage kontroversielle produkter ut av dem?
Publisert 11.12.2010, 19:00
Oppdatert 01.01.2011, 14:42
